المیزان فی تفسیر القرآن که بیشتر به تفسیر المیزان شهرت دارد از جامع‌ ترین و مفصل‌ ترین تفاسیر شیعی قرآن به زبان عربی است(بازگردان شده است) که در قرن چهاردهم هجری به قلم علامه سید محمد حسین طباطبایی (۱۲۸۱ - ۱۳۶۰ هـ.ش) نگاشته شده‌ است.


سید محمد حسین طباطبایی فیلسوف، حکیم متأله و مفسر بزرگ قرآن در سال ۱۲۸۱ هـ.ش (۲۹ ذی‌القعده ۱۳۲۱ هـ.ق) در روستای شادگان از توابع تبریز به دنیا آمد. 

در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و همراه با برادر کوچکترش محمد حسن الهی طباطبایی در مکتب‌ خانه به فراگیری علوم مقدماتی پرداخت.

در سال ۱۳۰۴ برای تکمیل تحصیلات رهسپار نجف می‌شود و نزد علمای بزرگی همچون آیت‌ الله محمد حسین غروی اصفهانی (مشهور به کمپانی)، آیت‌ الله محمد حسین نائینی، آیت‌ الله حجت کوه‌ کمری، آیت‌ الله حسین باد کوبه‌ای، ابوالقاسم خوانساری و آیت‌ الله سید علی قاضی به تلمذ می‌پردازد (به اذعان علامه طباطبایی، آیت‌ الله  قاضی بر روحیه و مشی وی در زندگی تأثیر بسیار عمیقی داشته‌است).

 

پس از نیل به مقام اجتهاد، در سال ۱۳۱۴ به سبب اختلال در وضع معاش به زادگاه خویش، تبریز باز می‌ گردد و بعد از مدتی به سال ۱۳۲۵ عازم قم شده، در آن شهر رحل اقامت می‌افکند.

علامه طباطبایی از این زمان تا پایان حیات خود، ضمن تدریس دروس فلسفه و تفسیر در حوزه علمیه قم، به کار نگارش تفسیر المیزان می‌ پردازد و آن را پس از نزدیک به بیست سال تلاش، در لیلة‌ القدر ۲۳ رمضان سال ۱۳۵۰ هـ.ش به انجام می‌رساند. علامه طباطبایی به جهت احیای فلسفه و حکمت شیعی و آموزه‌های اصیل اسلامی نامبردار است. تلاش پروفسور هانری کوربن استاد دانشگاه سوربن فرانسه برای همنشینی و مباحثه با علامه طباطبایی، گواه شهرت علمی او در جهان آن روز است.

 

وی در روز ۲۴ آبان‌ماه ۱۳۶۰ هـ.ش چشم از جهان فرو بست و در مسجد بالا سر حرم حضرت معصومه در قم به خاک سپرده شد.

غیر از المیزان، از دیگر آثار وی می‌توان به «اصول فلسفه و روش رئالیسم»، «بدایة الحکمة»، «نهایة الحکمة» و «شیعه در اسلام» اشاره کرد.

اصل تفسیر المیزان در بیست مجلد و به زبان عربی نگاشته شده‌ است. ابتدا جمعی از فضلاء و مدرسین حوزه علمیه قم از جمله آیت‌ الله ناصر مکارم شیرازی، آیت‌ الله محمد تقی مصباح یزدی، حجة الاسلام سید محمد باقر موسوی همدانی، آیت‌ الله عبدالکریم بروجردی و ... به ترجمهٔ کتاب پرداخته، آن را در ۴۰ مجلد به فارسی برگرداندند.

 

اما از آنجا که نیمی از کتاب به خامهٔ حجة الاسلام سید محمد باقر موسوی‌ همدانی ترجمه شده بود، به توصیهٔ علامه طباطبایی، باقی مجلدات کتاب یک بار دیگر به وسیلهٔ آیت‌ الله موسوی‌ همدانی به زبان فارسی برگردانده شد تا کل تفسیر المیزان با یک قلم ترجمه شده باشد.

متن عربی کتاب توسط دار الکتب الاسلامیه در تهران (۱۳۷۵ هـ.ق) و مؤسسهٔ الاعلمی در بیروت (۱۳۸۲ هـ.ق و ۱۴۱۷ هـ.ق)، و متن فارسی کتاب توسط مؤسسهٔ دار العلم قم، کانون انتشارات محمدی تهران و دفتر انتشارات اسلامی (وابسته به جامعهٔ مدرسین حوزهٔ علمیهٔ قم) مکرر به طبع رسیده است.

 

دانلود کتاب تفسیر شریف المیزان

(التماس دعا)

 

بیشتر با ما باشید: 

احادیث (فضیلت انواع عطر و انگشتر، روش دعا کردن، فضیلت انفاق و یتیم نوازی و ...)

گزیده برترین اخبار (سیاسی – مذهبی) موشک های آماده شلیک ایران، انگیزه پیامبر از ازدواج های متعدد، مدارک زیارت عاشورا، بهائیان در ایران چه کردند، درد دل با امام زمان، تحریف های تاریخی درباره حضرت عباس، کشتار 9 میلیون ایرانی، سریال عمر...) 

استفتائات مراجع (مسائل جنسی، آرایش بانوان و ...) 

تصاویر مذهبی (گوشی ای از عظمت خداوند، تصاویر حج و کربلا، جزئیات ساخت ضریح امام حسین، قدر دانی مردم غزه از ایران و ...) 

داستان (داستانهای بحارالانوار، داستان های شگفت انگیز زیارت عاشورا،عشق یعنی چه و ...) 

دعا (دعای جوشن کبیر و عرفه، چرا دعای ما به اجابت نمیرید؟ دعای مخصوص شب جمعه و ...) 

صوت (سخنرانی های استاد رائفی پور شامل: اثبات تشیع، حقوق زن در اسلام، ناگفته های 8 سال جنگ، نقش ایران در نابودی اسرائیل، جایگاه ایران و .....)

نرم افزار (اثبات تشیع از کتب برادران اهل سنت، زیارت عاشورا، نرم افزار تعبیر خواب و ...) 

کتب مذهبی - (اصول کافی، نهج البلاغه، سوگنامه کربلا، ، مکارم اخلاق، سنن النبی، من لا یحضر الفقیه، منتهی الامال، صحیفه سجادیه و ....) 

نماز (فضیلت و خواص سوره ها) 

فیلم (نزدیک بودن ظهور، سخنررانی های استاد رائفی پور، فضیلت نماز اول وقت و ...)

یهود شناسی 

سیاسی (فراماسونری در ایران و ...)