به همین راحتی با هم دوست شوید!/عادی‌ سازی رابطه دختر و پسر در رسانه ملی!

به گزارش صراط، همین چند وقت پیش بود کهدر یک آگهی بازرگانی که مربوط به شیشه پاک کن ضد بخار بود رسماً دوستی دختر و پسر به خردسالان آموزش داده می‌شد. دختر و پسری خردسال پشت دو پنجره بودند و می‌خواستند برای هم پیام بفرستند. یک نفرشان روی بخارهای پنجره خود منظورش را رسم می‌کرد اما دیگری که حتما مادرش از شیشه پاک کن ضد بخار استفاده کرده بود نمی‌توانست از این روش استفاده کند.

 البته این تبلیغ سریع متوقف شد اما نشان داد به همین راحتی می‌توان با تبلیغ یک شیشه پاک کن، آموزش داد که حتی در برف و کولاک هم می‌توان از خانه خارج نشد اما ارتباط با دختر یا پسر همسایه را هم از دست نداد!

اگر از این منظر به برخی سریال‌های همین چند ماه اخیر و در حال پخش نگاه کنیم، همین عادی سازی روابط دختر و پسر را در آنها می‌بینیم. عادی سازی چیزی فراتر از نشان دادن یک ناهنجاری اجتماعی است. می‌توان برخی ناهنجاری‌ها یا بعضی گناهان را نشان داد(می‌توان؟!) و آنها را به نقد کشید و یا حتی با نمایش سرانجام آنها مخاطب را آگاه ساخت. اگرچه این امر در مرحله اجرا نیازمند توجه به ظرافت‌ها مختلفی است اما حداقل در مقام نظر و روی کاغذ امکان‌پذیر است.

 

اما وقتی حرف از عادی سازی یک موضوع می‌زنیم یعنی اینکه آن موضوع جزئی جاری در فضای قصه باشد، حال اینکه قصه چیست چندان فرقی نمی‌کند. مثلاً داشتن مبل اگرچه الان تا حدودی معمول است اما سالها پیش که یک امر تجملی حساب می‌شد هم جزئی از همه سریال‌های تلویزیونی بود. یعنی چه داستان درباره یک کارمند ساده بود و چه درباره یک جراح متخصص، مبله بودن منزل چیزی طبیعی بود. اگرچه جنس مبلمان تغییر می‌کرد اما در اصل روی مبل نشستن خدشه‌ای وارد نمی‌شد. استفاده از شال برای بانوان یا تراشیدن ریش توسط مجری‌های سیما نیز نمونه‌های دیگری هستند که می‌توان بعنوان مثال برای چگونگی عادی‌سازی در سیما به آنها اشاره کرد.

بنابراین وقتی یک موضوع(گیرم ناخواسته) به اصل ثابت همه سریال‌ها تبدیل می‌شود، دیگر نوع نگاه نویسنده و کارگردان به آن چندان اهمیت پیدا نمی‌کند. ارتباط راحت و دور از حیا و عفت دختر و پسر در سریال‌های تلویزیونی یکی از این موارد است به گونه‌ای که گویی جزئی از سبک زندگی مردم ایران است و آنها با هر اعتقادی و در هر جایگاهی که باشند در برخورد با نامحرم خیلی راحت و باز هستند.

 

«دختران حوا»، «میلیاردر»، «زمانه» و «یلدا» چهار سریالی هستند که یا در حال پخش‌اند و یا اینکه مدت زمان زیادی از پخششان نمی‌گذرد. این چهار سریال با تفاوت‌های فراوانی که در سبک، ژانر، محتوا و کیفیت دارند اما در نوع نشان دادن رابطه دختر و پسر با یکدیگر مشترکند. درواقع همین اشتراک است که باعث می‌شود از عادی سازی حرف بزنیم.

در دختران حوا، دختر بزهکار و پسرخاله‌اش؛ در میلیاردر، رابطه یکی از پسران رییس شرکت با خانم جوانی که شوهرش را از دست داده؛ در زمانه، رابطه دختر و پسر نقش اصلی داستان؛ و در یلدا رابطه دخترعمه و پسردایی را در نظر بگیرید.

در این رابطه ها فرقی نمی‌کند شخصیت‌ها چه خصوصیاتی دارند و از چه جایگاه اجتماعی یا اعتقادی برخوردارند؛ نوع برخورد دختری که اهل کیف قاپی است با پسرخاله‌اش چندان تفاوتی با رابطه دختری چادری و مومن با پسردایی خیرخواه‌اش ندارد. در سریال یلدا اگرچه دخترعمه و پسردایی مخفیانه ازدواج نمی‌کنند اما صحبت کردن آنها با یکدیگر و شوخی و خنده و نگاه‌هایشان به هم فرقی با دختر و پسر سریال زمانه ندارد.

 

حالا اگر پای سریال مسئله دار «راستش را بگو» را هم به ماجرا باز کنیم که دیگر نور علی نور است. در آن سریال دو دختر چادری وجود دارند که یکی در اعتقاداتش صادق است و حتی به شهادت(!) می‌رسد و دیگری کلّاش و منفعت طلب است. اما هر دوی اینها در تعامل با پسرها مانند هم برخورد می‌کنند.

اینجاست که فارغ از قصه و سوگیری فیلمنامه باید از عادی‌بودن بی‌حیایی در روابط دختر و پسر، و محرم و نامحرم در سریال‌ها انتقاد کرد. گویی این نوع رابطه و تعامل جزئی عادی و همگانی است، همانطور که مثلاً همه شخصیت‌ها در برخورد با یکدیگر سلام می‌دهند و این موضوع اصلا ربطی به نسبت آنها با هم، اعتقاد و جایگاه اجتماعی‌شان ندارد.

حتما خواننده گرامی فارغ از اینکه موافق نظر نگارنده باشد یا نه، متوجه منظور او شده است و توضیح بیش از این نیاز نیست.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بیشتر با ما باشید:

احادیث (فضیلت انواع عطر و انگشتر، روش دعا کردن، فضیلت انفاق و یتیم نوازی و ...)

گزیده برترین اخبار (سیاسی – مذهبی): موشک های آماده شلیک ایران، انگیزه پیامبر از ازدواج های متعدد، مدارک زیارت عاشورا)

نرم افزار (اثبات تشیع از کتب اهل سنت، زیارت عاشورا، نرم افزار تعبیر خواب و ...)

صوت (سخنرانی های استاد رائفی پور: اثبات تشیع، حقوق زن در اسلام، ناگفته های 8 سال جنگ، نقش ایران در نابودی اسرائیل و .....)

استفتائات مراجع(مسائل جنسی، آرایش بانوان و ...)            

کتب مذهبی و سیاسی(اصول کافی، نهج البلاغه، سوگنامه کربلا، فراماسونری در ایران، مکارم اخلاق،

تصاویر مذهبی (عظمت خداوند، تصاویر حج و کربلا و ...)

دعا (دعای جوشن کبیر و عرفه، چرا دعای ما به اجابت نمیرید؟ و ...)

داستان (داستانهای بحارالانوار، عشق یعنی چه، نیکی ما به دیگران ازائی ندارد و ...)

نماز (فضیلت و خواص سوره ها)

فیلم (نزدیک بودن ظهور، سخنررانی های استاد رائفی پور، فضیلت نماز اول وقت و ...)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

منبع: رجا نیوز

/ 1 نظر / 19 بازدید
منتظر

با سلام و خسته نباشید مطالبی که گفته بودید بسیار زیبا بود. ولو اینکه من امروزه میگم صدا و سیما پش بندش یه لعنت الله علیه هم می خواد. اما زمونه عوض شده حالا اگه به حکم مرجع تقلیدت تو مهمونی که نامحرم هست شرکت نکنی میشی کافر، اگه مرحوم بهجت (ره) تلویزیون نداشت، اگر بعضی فیلم های تلویزیون رو حرام اعلام کرده بود، اگر حرفاشو سانسور کردند و به جاش حرف های دروغ از اون بین مردم نشر دادند فقط میشه این جمله را گفت: ظهور نزدیک است و قسم به ماه و ستاره ها که حتی به اندازه ی پلک به هم زدنی نزدیکتر است.