اصول کافی جلد 1

باب نهى از جسم و صورت درباره خدا، معناى کلمه صمد، باب حرکت و انتقال‏، باب مشیت و ارادة، باب عرش و کرسى، باب نوادر، راجع بقول خدایتعالى خداى رحمان بر عرش استوا دارد، باب امتحان و آزمایش، باب سعادت و شقاوت، باب نیکى و بدى، باب اختلاف حجت خدا بر بندگانش، باب هدایت از جانب خداست‏، شناختن امام و مراجعه به او، ائمه شاهدان خداى بزرگ بر خلق هستند، در اینکه ائمه علیه السلام نور خداى عزوجل باشند، ائمه ارکان زمین هستند، باب مخصوص و جامع در فضیلت و صفات امام‏، قرآن بسوى امام هدایت مى‏کند، ائمه کانون علم و درخت نبوت و آمد و شدگاه فرشتگانند، ائمه وارثان دانشند، یکى از دیگرى دانش را به ارث میبرند، آنچه از اسم اعظم خدا بائمه عطا شده است، سلاح رسول خدا مانند تابوت است در بنى اسرائیل، در شان انا انزلناه فى لیلة القدر و تفسیر آن، در شب هر جمعه به علم ائمه علیهم السلام اضافه مى‏گردد، باب نادر در آن ذکرى از علم غیب است، اگر راز ائمه حفظ شود سود و زیان هر کس را باو خبر دهند.

 

کتاب الکافی یکی از مهم‌ ترین و معتبر ترین کتب حدیثی شیعه اثر ثقة الاسلام کلینی در گذشتهٔ ۳۲۹ است. وی در مدت ۲۰ سال این کتاب را گرد آوری کرده‌ است.

 

موضوع این کتاب حدیث است که در سه بخش می‌باشد:

 • اصول، شامل روایات اعتقادی
 • فروع، حاوی روایات فقهی
 • روضه، شامل احادیث متفرقه

تعداد روایات کتاب کافی را با رقم‌های مختلف گفته‌اند:

یوسف بحرانی ۱۶۱۹۹، دکتر حسین علی محفوظ ۱۵۱۷۶، علامه مجلسی ۱۶۱۲۱ و برخی از معاصران مثل شیخ عبدالرسول الغفار ۱۵۵۰۳ حدیث شمارش کرده‌اند.

 گفته شده این اختلاف رقم‌ها ناشی از شیوهٔ شمردن احادیث است، به این معنی که برخی روایتی را که با دو سند ذکر شده‌ است، دو روایت، و بعضی آن را یک روایت به حساب آورده‌اند.

از طریق سلسله اسناد روایات کافی، فهرست نسبتاً مفصلی از مشایخ حدیث او به دست می‌آید که تعدادشان به بیش از سی نفر می‌رسد. این تعداد مشایخ به معنای انعکاس روایات قابل توجهی از هر یک در مجموعه کافی نیست؛ بلکه کلینی عمده قریب به اتفاق روایاتش را از هشت نفر زیر نقل کرده‌است:

 • علی بن ابراهیم قمی با ۷۰۶۸ روایت.
 • محمد بن یحیای عطار اشعری قمی با ۵۰۷۳ روایت.
 • ابوعلی اشعری قمی با ۸۷۵ روایت.
 • ابن‌ عامر حسین بن محمد اشعری قمی با ۸۳۰ روایت.
 • محمد بن اسماعیل نیشابوری با ۷۵۸ روایت.
 • حمید بن زیاد کوفی با ۴۵۰ روایت.
 • احمد بن ادریس اشعری قمی با ۱۵۴ روایت.
 • علی بن محمد با ۷۶ روایت.

کتاب مذکور یکی از کتب چهارگانه معتبر مذهب شیعه جعفری اثنی عشری می‌باشد.

  

دانلود کتاب اصول کافی جلد 1

(التماس دعا)

 

بیشتر با ما باشید:

احادیث (فضیلت انواع عطر و انگشتر، روش دعا کردن، فضیلت انفاق و یتیم نوازی و ...) 

گزیده برترین اخبار (سیاسی – مذهبی) موشک های آماده شلیک ایران، انگیزه پیامبر از ازدواج های متعدد، مدارک زیارت عاشورا، بهائیان در ایران چه کردند، درد دل با امام زمان، تحریف های تاریخی درباره حضرت عباس، کشتار 9 میلیون ایرانی، سریال عمر...) 

استفتائات مراجع (مسائل جنسی، آرایش بانوان و ...)

تصاویر مذهبی (گوشی ای از عظمت خداوند، تصاویر حج و کربلا، جزئیات ساخت ضریح امام حسین، قدر دانی مردم غزه از ایران و ...) 

داستان (داستانهای بحارالانوار، داستان های شگفت انگیز زیارت عاشورا،عشق یعنی چه و ...)

دعا (دعای جوشن کبیر و عرفه، چرا دعای ما به اجابت نمیرید؟ دعای مخصوص شب جمعه و ...)

صوت (سخنرانی های استاد رائفی پور شامل: اثبات تشیع، اثبات شهادت حضرت فاطمه(س)، حقوق زن در اسلام، ناگفته های 8 سال جنگ، نقش ایران در نابودی اسرائیل، جایگاه ایران و .....) 

نرم افزار (اثبات تشیع از کتب برادران اهل سنت، زیارت عاشورا، نرم افزار تعبیر خواب و ...)

کتب مذهبی - (اصول کافی، نهج البلاغه، سوگنامه کربلا، ، مکارم اخلاق، سنن النبی، من لا یحضر الفقیه، منتهی الامال، صحیفه سجادیه و ....) 

نماز (فضیلت و خواص سوره ها)

فیلم (نزدیک بودن ظهور، سخنررانی های استاد رائفی پور، فضیلت نماز اول وقت و ...)

یهود شناسی

سیاسی (فراماسونری در ایران و ...)

/ 0 نظر / 53 بازدید