توجیه آل‌سعود برای تخریب آثار اسلامی+عکس

به گزارش  العالم، آل سعود تصمیم دارد چاه تاریخی "طوى" را به بهانه توسعه حرم مکه، از بین ببرد.

رژیم آل سعود که خود را خادم حرمین شریفین می نامد، با تشکیل کمیته مهندسی و شرعی، به دنبال راهی برای توجیه تخریب و از بین بردن چاه تاریخی طوى است.

مهندس " عباس قطان " در گفت و گو با روزنامه سعودی الشرق در این زمینه اظهار داشت: توسعه حرم مکی، چاه طوى واقع در منطقه جرول در منطقه مکه مکرمه را نیز دربر می گیرد؛ و قرار است تخریب این چاه در مرحله چهارم توسعه حرم مکی، توسط کمیته ای بررسی شود.


این درحالی است که چاه طوى از اماکن تاریخی مکه به شمار می رود؛  بر اساس روایتها، پیامبر اکرم (ص) در جریان فتح تاریخی مکه و آزاد سازی آن از دست کفار، کنار این چاه اتراق کرد و شب را به صبح رساند و پس از نوشیدن آب از این چاه و غسل با آب آن، وارد مکه شد.

این در حالی است که شیخ " طلال الحسانی " شهردار منطقه " الجرول و التیسیر " تاکید کرد آفریقایی ها و مغربی های مسلمان که مالکی مذهب هستند، در اقتدا به سیره رسول اکرم (ص)، پیش از ورود به مکه با آب این چاه غسل می کنند.

الحسانی اذعان کرد که هیأت امر به معروف و نهی از منکر - که به سرکوب اعتقادات دیگر مذاهب مسلمان شهره است - این چاه را مسدود کرده و با ایجاد دری آهنین در مسیر ورودی آن، از رسیدن حجاج به این چاه و غسل از آب آن جلوگیری می کند؛ آنها همچنین برای جلوگیری از استفاده مسلمانان از این چاه، مدعی شده اند که آب این چاه سالم نیست.

از سوی دیگر، رژیم آل سعود قصد دارد به بهانه توسعه محل طواف در مسجد الحرام، حرم قدیمی و تاریخی این مکان مقدس را ویران کند.

تخریب آثار اسلامی به بهانه توسعه مسجدالحرام

روزنامه الحیات در اینباره نوشت: در پی اعلام برنامه توسعه محل طواف مسجد الحرام، اختلاف میان طرفداران این طرح و مخالفان آن شدت گرفت؛ زیرا مخالفان این طرح می دانند که اجرای این طرح به مثابه تخریب و زوال برخی آثار تاریخی خواهد بود.

" محمد الخزیم " معاون مدیر کل امور مسجد الحرام دیروز با انتشار بیانیه ای برای توجیه تخریب آثار اسلامی، اعلام کرد: توسعه طوافگاه مسجد الحرام، زمینه را برای زیارت 150 هزار زائر در ساعت فراهم می کند.

وی تاکید کرد که اجرای این طرح سه سال طول خواهد کشید، و تدابیر لازم برای عدم مزاحمت ساخت و سازها برای زائران اندیشیده شده است.

آثار اسلامی اگر مانع باشند تخریب می شوند

" محمد ادریس " سرپرست موسسه پژوهشی موسوم به خادم الحرمین الشریفین گفت: آثار قدیمی و تاریخی بر اساس جایگاه و ارزش معنوی و اهمیتی که دارند یا حفظ خواهند شد، یا در صورتی که مانعی بر سر راه توسعه باشند تخریب می شوند؛ زیرا هیچ راه حلی جز برچیدن آن ها وجود ندارد.


" سامی عنقاوی " استاد معماری و بنیانگذار مرکز پژوهش های حج، با انتقاد از عملکرد موسسه پژوهشی خادم الحرمین تأکید کرد: متاسفانه استادان این موسسه، عمق مساله را درک نمی کنند، آن ها مصوبه را صادر می کنند، و بعد از تصویب به بررسی آن می پردازند.

/ 0 نظر / 15 بازدید